Se for deg et sterilt og hvitt sykehus rom med tydelig institusjonspreg. Slik så dette rommet ut før prosjektet ble igangsatt.
Musikk bryr seg ikke om bakgrunn, status eller livvssituasjon
Prosjektet er gjennomført ved regional sikkerhetsavdeling, Sikkerhetsbygget, ved St. Olavs hospital. Pasientene ved sikkerhetsavdelingen er sårbare og ofte stigmatiserte, og de lever med store begrensninger i hverdagen. Spesialsykepleier og musiker Tord Hassel-Vangen er ildsjel bak prosjektet. – I dette prosjektet får vi gi våre svakeste tilgang til musikkens fellesskap, forteller Tord.
– Et samfunn kan vurderes ut fra dets evne til å ta vare på sine svakeste, sa Kåre Willoch en gang. Dette er kjernen i prosjektet, og målet om å bringe musikkglede til denne målgruppen.
– Der vil jeg inn!
– Vi håper at musikkrommet blir et sted man oppsøker fordi man er nysgjerrig, et sted man tenker "Der vil jeg inn", sier Tord. Rommet kan besøkes enten for å lære et instrument, fremføre noe man har øvd på, eller lytte til en LP. Målet er å senke terskelen for musikkopplevelser, og gi flere muligheten til å oppleve glede, mestring og fellesskap.
– Det va nånn som hadd pusta liv i musikkrommet, beskrives det av en pasient.
– Selveste Åge Aleksandersen åpnet rommet med en intimkonsert, og dette ble en spesiell og fin markering, forteller Tord.
Her kan du lese mer om prosjektet og åpningskonserten med Åge Aleksandersen.
Retrostil og nytt utstyr
Musikk fra 70-tallet er fortsatt relevant og noe mange har et forhold til. Ved å pusse opp rommet med tapet, farger og interiør fra denne epoken, gir det en trygg og gjenkjennelig ramme som inviterer til både nysgjerrighet og musikkglede.
Fra å være et hvitt og institusjonspreget sykehusrom, er det nå et 70-tallsinspirert musikkrom med egen scene, stilriktige møbler, tapet, bilder og rekvisitter. I tillegg har rommet fått nye instrumenter, studioutstyr og mulighet for innspilling.
En minnerik åpningsdag
Pasienthistorie
"Det har ikke vært en hemmelighet,
å at musikkrommet ska fikses, va noe vi alle vet.
Æ kan husk Tord hadd avstemning på hvilken tapet,
å blant våre ønska valgt han å let.
Sjokkerende va det å se
Å se hvordan det ble.
Det va en ære å få vær med på privat konsert i går,
det va som om nånn hadd pusta liv i musikkrommet.
Veggan hadd fått farge, bilda og instrumenta.
å kom inn på det rommet i går gjør mæ utrolig glad.
Så en stor takk til alle som bidro t nå så bra.
Å etter gårsdagen - da vi møtt vår nye og gode venn,
selveste Åge Aleksandersen.
Den konserten der ha oss alle et løft opp, ut og frem.
Et uforglemmelig minne til å ha med sæ hjem.
Det tomme rommet har blitt et vakkert musikkrom.
Et rom hvor vegga snakke,
lyset danse,
og hvor hjerte kan finn sin egen melodi"
– Mandagens konsertopplevelse var noe helt spesielt, både for pasientene våre, de ansatte og for dere eksterne, og vi er svært glade for muligheten til å vise frem sikkerhetspsykiatrien fra en annen side enn den som vanligvis omtales i offentligheten, forteller prosjektleder ved St. Olavs hospital, Sigrun K. Sæther.
På åpningen ble diktet "Preget" fremført for Åge Aleksandersen og de andre i publikum.
Preget
Ikke alle sår kan bli leget
og du må stadig lege deg selv
La problemene renne forbi som en elv
hvor du er bakkene og fjellet
Visualiser det at bølgene forsvinner taktvis forbi deg
Drømmen - å se de vonde, paranoide og
plagsomme tanker utebli
Som en lærdom gitt av tid
Skal det vonde bare renne forbi
Hvor du står støtt og stødig
Som det menneske du er
slik at du kan fokusere på å være
hær.

