Trygge barn i vann
Færre drukningsulykker og tryggere barn er målet.
Alle barn fortjener å føle seg trygge i vann.
Og nå skal Norges Svømmeforbund, sammen med fire lokale svømmeklubber i Oslo og Lillestrøm, utvikle et nytt opplegg for vannkompetanse for barn i barnehage og SFO/AKS.
En rapport fra Oslo kommune viser at skoler med mange elever i særskilt norskopplæring har lavere andel som kan svømme 200 meter etter fjerde trinn.
Forskning innenfor rammeverket ALFAC (Aquatic Literacy For All Children) dokumenterer at norske barn har grunnleggende ferdigheter, men ofte mangler trygghet i dypt vann og evne til å vurdere risiko.
Gjennom prosjektet skal det utvikles et opplegg for vannaktiviteter i naturlige omgivelser som bekker, elver, innsjøer og sjø, gjennomført i ordinær barnehage- og SFO-tid med hele barnegrupper.
Innholdet bygger på fem områder: å forstå vann, kropp og teknikk, regler og valg, følelser og holdninger, samt språk og begreper.
Fire lokale svømmeklubber og foreldre trekkes inn som «vanntrygge ambassadører» gjennom SU og FAU, og arbeidet foregår i fire områder i Oslo og Lillestrøm med ulik demografi og flerspråklighet: Stovner, Kringsjå, Lambertseter og Gansdalen.
Rundt 400 barn og 36 ansatte deltar direkte i piloteringen, mens opplegget etter planen skal nå rundt 8.000 mottakere gjennom videre nettverksdistribusjon. Målet er tryggere barn i vann og styrket sikkerhetskultur i lokalsamfunnet.

