Dødens ABC på tegnspråk

Norges Døveforbund lager tegnspråklige videoer om livets siste fase.

I SAMARBEID MED

I dag er informasjon om forhåndssamtaler, fremtidsfullmakt, testament, skifte av bo og sorgstøtte i hovedsak tilgjengelig på norsk skriftspråk.

For mange av Norges 15–20.000 tegnspråklige er norsk et andrespråk, og komplekse juridiske og medisinske begreper kan være vanskelig tilgjengelige uten tilrettelegging.

Nå har Norges Døveforbund fått støtte fra Stiftelsen Dam til å utvikle det første helhetlige informasjonsmaterialet på norsk tegnspråk om livets siste fase. Det vil si fra forberedelser før døden til det som skjer etterpå.

Prosjektet «Dødens ABC – på tegnspråk» produserer temabaserte filmer på norsk tegnspråk, organisert i to hoveddeler: tiden før døden, og dødsfall med tiden etterpå. Materialet utvikles med et livssynsåpent perspektiv og inkluderer både religiøse og ikke-religiøse forståelser av død, sorg og ritualer.

En referansegruppe av døve og hørselshemmede deltar aktivt i utvikling og prioritering av innhold, og fagpersoner innen jus, helse og psykologi kvalitetssikrer materialet.

Søknadssammendrag